Valaki gyakorolta Schadl aláírását a koronatanú egyik naptárán, F. Vivien tagadja, hogy ő lett volna
Schadl összezavarta a koronatanút, és saját történetét építette csütörtökön a bíróságon.
Schadl összezavarta a koronatanút, és saját történetét építette csütörtökön a bíróságon.
A Schadl-ügy egyik legérdekesebb szálával foglalkozott a bíróság kedden. A vád szerint a Schadl-Völner páros megpróbált egy egymilliárd forintos pályázatra rákavarni, ez viszont nem jött össze nekik. A motor egyik feltalálója tanúként vallott a bíróságon, vallomásában pedig felbukkant még Orbán Győző is.
De jön egy államtitkár, Steiner Attila is tanúként jön a volt tárca nélküli miniszter mellé.
Folytatódott a Schadl-ügy tárgyalása, ezúttal ő kapott szót, kérdezett tanúkat, és beszélt a saját verziójáról. Schadl szerint ő megállapodott F. Miklóssal és N. Gáborral is, hogy finanszírozza az irodáik működését, fizetést ad nekik, ők pedig cserébe az irodáik osztalékából fizetnek neki vissza. Szerinte mindenről megállapodás volt szóban, vagyis nem történt korrupció, főleg, hogy kevesebbet kapott vissza, mint amennyit az irodák működésébe invesztált.
A végrehajtói kar elnöke állítja, hogy kölcsönöket adott és szóbeli megállapodásokat kötött, ezek miatt dőlt hozzá a pénz a kinevezett végrehajtók osztalékából.
A Schadl–Völner-ügy koronatanúja, F. Vivien a tárgyalás során többször önmagának is ellentmondott, majd arról beszélt, hogy nem tényszerűek az ügyészségnek tett vallomásai. Az ügyészségnek ugyan vannak bizonyítékai az ő vallomásán kívül is, ám a korrupciós botrány mozaikjának egyik legfontosabb darabja hiányozhat.
S. Tímea a szigetszentmiklósi és a fonyódi irodát vitte úgy, hogy mindkét iroda végrehajtója fizetett Schadl Györgynek, és egyikük sem dolgozott érdemben. Mindkét végrehajtó, F. Miklós és N. Gábor is beismerte tavasszal, hogy valóban fizettek Schadlnek. A tanú szerint a szigetszentmiklósi irodából Schadl 40-70 millió forintot szedett ki, ráadásul legalább három alkalommal.
F. Vivien vallomása az ügyvédek szerint feltételezésekre épült, valós infói nem voltak a végrehajtói karon belüli kapcsolatrendszerekről. Ugyanígy nem tudott semmit az ügyvédek szerint Völner Pál és Schadl György kapcsolatáról sem. F.-et keményen faggatják a bíróságon, vallomásában pedig valahogy még a Burger King is előkerült.
F. Vivien nem emlékszik, ki hozta létre és pontosan ki és hogyan szerkesztette azokat a táblázatokat, amikkel éveken keresztül dolgozott. A koronatanú egy ponton elismerte, hogy vallomásainak egy része feltételezéseken alapul.
Völner Pál ügyvédje Vízkelety Mariann volt államtitkárért aggódott, és Varga Juditot szeretné tanúnak behívatni, a bíró pedig egy pingvines pendrive-ról mutatott be bizonyítékokat. A lefoglalt naptárak szerint valaki a Karmelita kolostorban is járhatott a vádlottak közül.
Az ügyészség viszi tovább a korrupt végrehajtók és hivatalnokok ügyét, ősszel várható másodfokú ítélet, ott viszont, mivel már beismerték bűnösségüket, csak a büntetésük mértékéről fognak alkudozni.
Elvesztette a fonalat? Nem tudta követni a meghallgatásokat? Felelevenítené a tudását? Közéleti podcastunkban összefoglaltunk mindent, amit a Schadl-ügyről tudni érdemes, kezdve a főszereplőktől és köreiktől, az általuk kiépített korrupciós hálózattól át a lebukásig és a következményekig.
További 1,25 millió inaktív ügy is van, ami nincs lezárva. Jámbor András ellenzéki képviselő szerint ez már-már egy “végrehajtási válsághelyzet”, ezért új végrehajtási törvényt sürgetett. Felvetette a végrehajtói rendszer államosítását, illetve azt, hogy legyenek végrehajtói különbíróságok.
Egyik cégét last minute alapították, még épp tudtak vele pályázni a felszámolói piac két évvel ezelőtti újraosztásakor. Nyertek is.
„V.P.”, vagy „Gyuri” jelölés fedte Völner Pált Schadl György házipénztárában, a koronatanú pedig arról is vallott, hogy az elszámolásban jószerivel eltűnt a határ a végrehajtói kar elnökének magánvagyona és budaörsi irodájának vagyona között – Schadl sajátjaként bánt mindennel. Sőt: akiben nem bízott, annak nem volt hajlandó segíteni a kinevezésével, annyival letudta az egész ügyet, hogy az illető „szar ember”.
Kis közjáték a tárgyalás szünetében.
F. Vivien kedden a bíróságon állította: Schadl György járt bent a minisztériumban Völner Pállal tárgyalni, de Völner is megfordult a budaörsi végrehajtói irodában. Azonban arról is vallott, hogy – Schadl bizniszén keresztül – neki is leesett negyvenmillió forint.
Szigorúan titkos új nyomozást folytat egyes végrehajtókkal szemben az ügyészség. Máig nem derült ki, tett-e ígéretet a Fővárosi Törvényszék elnöke Schadl Györgynek egy bíró ellehetetlenítésére.
Mi került 50 ezer forintba egy koronavírus gyorsteszten, amit a végrehajtói kar Schadl György egy barátján keresztül vett? – erre is keresi még a választ a rendőrség. A szerződés aláírói, a kar hivatalvezetője – akinek az élettársa a Schadl-Völner büntetőper egyik vádlottja – és a Schadl-barát mentős cégvezető is hallgat. Utóbbit egy rejtélyes szatyor tartalmáról és 20 millió forint sorsáról is hiába kérdeztük.
Szigorúan titkos új nyomozást folytat egyes végrehajtókkal szemben az ügyészség. Máig nem derült ki, tett-e ígéretet a Fővárosi Törvényszék elnöke Schadl Györgynek egy bíró ellehetetlenítésére.